Ciekawe artykuły


  • Dlaczego pomoc logopedy jest ważna? 

Kiedy należy iść z dzieckiem do logopedy? Na pewno nie należy czekać z dzieckiem mającym problemy z mówieniem do momentu:„aż z tego wyrośnie”. Logopeda jest specjalistą w zakresie pomocy osobom z zaburzeniami mowy i to on ostatecznie powinien zdecydować o czasie terapii, bądź konsultacji logopedycznej.(czytaj dalej)

 

  • Rozwojowa niepłynność mówienia – powód do troski, nie do lęku

W rozwoju dziecka, w okresie kształtowania się mowy można zaobserwować pewne specyficzne trudności związane z opanowaniem przez nie systemu językowego. Jednym z takich zjawisk jest niepłynność w mówieniu, którą charakteryzuje: powtarzanie sylab i wyrazów, przeciąganie głosek, pauzy, powtórki, wtrącenia (Z.Tarkowski, 1997).(czytaj dalej)

  • Dojrzałość szkolna

       Przygotowanie do szkoły polega na wytworzeniu szeregu umiejętności i przyzwyczajeń oraz także cech charakteru, które będą przydatne w szkole. We wszechstronnym rozwoju dziecka uczestniczy rodzina i przedszkole wspomagając się wzajemnie. Rozwój umysłowy i społeczny pobudzany jest dzięki poszerzaniu doświadczeń życiowych dziecka uczestniczącego w życiu dorosłych. Dziecko poznaje rzeczywistość, równocześnie kształtując swoją spostrzegawczość, wyobraźnię, mowę i myślenie, przejmuje odpowiednie nastawienie emocjonalne. Dziecko gromadzi spostrzeżenia, doznania, doświadczenia, które ułatwiają mu później naukę w szkole. (czytaj dalej).