Pomóż dziecku rozwijać mowę.

Wychowanie w rodzinie Nr 1 (66) styczeń 2017 "Nasz Józefów"

Okres Bożego Narodzenia już za nami. A szkoda, bo to czas wyjątkowy duchowo, któremu dodatkowo towarzyszy wspaniała tradycja kolędowania.
Myślę, że w każdym domu nie zabrakło śpiewu podczas świątecznych przygotowań lub w trakcie wigilijnej wieczerzy. 
Są rodziny, w których nikt nie odważyłby się rozpakować prezentu bez wcześniejszego wykonania kolędy. Święta wprawdzie mijają, ale może za sprawą towarzyszących ich pieśni nabierzemy chęci do śpiewania przez cały rok.
Większość ludzi żyje w przeświadczeniu, że aby śpiewać, trzeba mieć głos. Osobiście uważam, że jest zupełnie odwrotnie – tzn. aby mieć głos, należy śpiewać. Niezależnie od tego czy potrafimy to robić, czy nie. Najważniejsze jest, żeby czynić to z radością, w każdej sytuacji, nie zwracającuwagi na to, co o tym sądzą inni.
Dla dorosłych śpiew jest doskonałą formą relaksu. Powoduje, że jesteśmy radośni, mamy lepszą koncentracjęuwagi, sprawniej myślimy. Dowiedziono, że podczas śpiewu zachodzą pozytywne zmiany w układzie nerwowym, obniża się napięcie mięśni, normalizuje praca serca. Kto często śpiewa, ten nie ma trudności z płynnym, śpiewnym, patetycznym wysławianiem się.
Najmłodszych spokojne melodie skutecznie ukołyszą do snu. Dzieci lubią muzykę i na pewno docenią głos rodziców, bez względu na to, jak my sami go oceniamy.
Małe dzieci reagują na dźwięk i rytm piosenek znacznie wcześniej nim są w stanie zrozumieć ich treść.
Niewielu dorosłych ma świadomość, że śpiew korzystnie wpływa na rozwój mowy, jest doskonałym antidotumna niepłynność mówienia. Dzieci, którym rodzice śpiewają od urodzenia, szybciej zaczynają mówić. Wysławiają się płynnie, zachowując rytm i melodię wypowiedzi.
Śpiew skutecznie zachęca do mówienia. Dzieje się tak, ponieważ mowa i śpiew to dwa rodzaje tej samej czynności. Słowa śpiewane brzmią dłużej od wymawianych, maluchy mają zatem więcej czasu, aby się w nie wsłuchać.
Działania wokalne korzystnie też wpływają na rozwój słuchu i pamięci. Wielokrotne powtarzanie tekstu piosenki wzbogaca zasób słów naszych pociech.
Z logopedycznego punktu widzenia dzięki śpiewaniu:
– poprawiamy dykcję,
– ustawiamy głos na odpowiednim poziomie,
– likwidujemy napięcie mięśni,
– wydłużamy sylaby, co umożliwia nam dokładną artykulację samogłosek,
– zwalniamy tempo mowy,
– pogłębiamy oddech,
– wzmacniamy działanie przepony,
– ćwiczymy narządy artykulacyjne,
– trenujemy aparat głosowy.
Zalety śpiewu można mnożyć w nieskończoność. Dodam jeszcze, że każdy bodziec muzyczny wywołuje u nas spontaniczne reakcje – czyli ruch. Śpiew powiązany z ruchem dużych grup mięśniowych powoduje rozbudzenie aktywności wszystkich narządów mowy.
Ludzie, którzy razem śpiewają, „dostrajają” się do siebie. Dzieci zyskują poczucie przynależności do zgranej, muzykalnej rodziny.
W roku 2017 życzę Państwu samych radosnych, rozśpiewanych dni.
Joanna Pniewska
www.logopeda-jozefow.pl