Elektrostymulacja
Elektrostymulacja
Zabiegi elektrostymulacji są skutecznym uzupełnieniem terapii logopedycznej . Są całkowicie bezpieczne – impulsy TENS posiadają niskie natężenie i stymulują jedynie nerwy czuciowe nie wywołując skurczu mięśni.
Do elektrostymulacji wykorzystuje się wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny stosowany między innymi w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
Metoda elektrostymulacji pozwala na oddziaływanie na cały aparat artykulacyjny wspomagając jego działanie. Zabiegi pobudzają włókna mięśniowe, dzięki czemu następuje wzmocnienie siły, przyrost masy oraz objętości mięśni.
Sam zabieg trwa od 10 do 25 min (czas uzależniony od wieku i zaburzeń) i jest bezbolesny. W zależności od stanu wrażliwości pacjent może odczuwać lekkie mrowienie lub może nie odnotować żadnych odczuć.
Elektrostymulacja prądami TENS/EMS przeznaczona jest dla dzieci i dorosłych z:
- opóźnionym rozwojem mowy;
- zaburzeniami artykulacji;
- nawykowym otwieraniem ust;
- zaburzeniami napięcia mięśniowego;
- zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych;
- dysfagią (problemami z połykaniem);
- krztuszeniem podczas jedzenia i picia;
- mową nosową;
- afazją;
- porażeniem nerwu twarzowego;
- porażeniem mózgowym;
- rozszczepem wargi i/lub podniebienia.
Konsultacja wstępna z logopedą określającym rodzaj i ilość potrzebnych zabiegów trwa około 50 min. Podczas tego spotkania przeprowadzany jest wywiad, podstawowe badanie logopedyczne oraz pierwszy zabieg elektrostymulacji.
Kolejne zabiegi realizowane są w ramach oddzielnych wizyt poświęconych tylko na elektrostymulację lub elektrostymulację z masażem.
Niektóre przeciwwskazania do elektrostymulacji:
- silna arytmia serca,
- epilepsja (wymaga konsultacji z neurologiem),
- aktywny nowotwór złośliwy,
- stany pooperacyjne oraz świeżo po urazie,
- nieuregulowane nadciśnienie,
- gorączka.